57 years of experience and quality

Our company has increased rapidly in the sector with its vision and energy created since its inception ,it has managed to be one of Turkey’s leading company in terms of quality,service reliability.

Gipelast manufactures elastomeric covered yarns for textile industry focused on socks and narrow weaving production using high quality raw materials .With its100 professional employees,wide customer portfolio,modern technological infrastructure,1.000 tons/year Double Cover and Single Cover ,600 tons/year Air Cover production capacity in 10.000 m2 closed area in Esenyurt İstanbul.

Produces high quality yarn to the world-renowned brands of our country. Open to the world with exports,human & society respectful, environment-sensitive,focused on customer needs and with its strong and dynamic structure Gipelast always with you.

Mutlu Socks which is our group and brother company will support you in the production of socks you may need.

57 Yıllık Tecrübe Ve Kalite

Firmamız kurulduğu ilk günden itibaren oluşturduğu vizyon ve enerji ile sektörde hızla yükselmiş kalite,hizmet,güvenilirlik açısından Türkiye ‘nin öncü firmalarından olmayı başarmıştır.

İstanbul,Esenyurt ta 10.000 m2 kapalı alanı,100 profesyonel çalışanı,geniş müşteri portföyü,modern teknolojik altyapısı, 1.000 ton/yıl Double Cover ve Single Cover ,600 ton/yıl Air Cover üretim kapasitesi,yüksek kalite hammadde kullanılarak yapılan üretimi ile çorap ve dar dokuma odaklı tekstil sektörüne sargılı ve puntalı iplik üretmektedir.

Ülkemizin dünyaca tanınmış markalarına kaliteli sargılı iplik üreten,yapmış olduğu ihracatlar ile dünyaya açılan,insana ve topluma saygılı,çevreye duyarlı,müşteri odaklı güçlü ve dinamik yapısı ile Gipelast ihtiyaçlarınızı karşılamak için her an yanınızdadır.

Ayrıca grup ve kardeş firmamız olan mutlu çorap ihtiyacınız olabilecek çorap üretiminde sizi destekleyecektir.

OEKO TEX

TUV AUSTRIA HELLAS